bahçe drenaj uygulaması

Bahçe Drenajı

Bahçe drenaj uygulaması yapıların çevresinde yağmur, kar gibi nedenlerle biriken suyun binanın temeline ve bahçelerdeki bitkilere zarar vermesini önlemek amacıyla bahçe drenajı yapılması gereklidir. Aynı zamanda yapıların bodrum katlarındaki su izolasyonu içinde büyük öneme sahiptir. Bahçe drenaj yapımı konusunda uzman ekibi ile Syr İnşaat tüm Ege Bölgesinde hizmetinizde. Drenaj uygulaması uzmanlık ister..

Bahçe Drenajı Nedir?

Yapıların temellerindeki donatıların korunması gereklidir. Bu nedenle bina temelinde su birikmesini engellemek için borular ile suyun tahliye edilmesi gerekir. Bu yapılan işeme bahçe drenajı denmektedir. Bahçe drenajında 2 çeşit uygulama yapılmaktadır. Bina temeline dışarıdan ulaşımı mümkün olmayan durumlarda uygulanan iç drenaj ve bina dışından yapılan dış drenaj uygulamasıdır.

Bina Temelinde Drenaj Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bahçe drenaj uygulaması genellikle yapının çevresinde, binada 1 metre uzaklıkta temel seviyesinden en az 50cm daha derin kazılarak yapılmaktadır. Binanın çevresine temel derinliğinde kil ya da betondan yapılmış borular döşenir. Bu borulara baca şeklinde bağlantılar bırakarak üzeri kum, ve taş ile toprak seviyesine yükselir. Döşenen borular rögar ya da kanalizasyona bağlanarak bina çevresinde biriken suyun binadan uzaklaştırılması sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli ünsüz dış drenaj uygulamasının doğru çalışabilmesi için döşenen boruların en az %5 eğime sahip olmasıdır. Bahçe dış drenaj yapımında bu eğim yapının bulunduğu yerdeki kod farkına göre değişiklik gösterir.

Bahçe Drenajı Yapımı Yalıtıma Etkisi

Yapıların bodrum katlarında bulunan otopark, sığınak, depo v.b alanların sudan ve rutubetten korunabilmesi için su yalıtımına ihtiyacı vardır. Ancak bina zeminlerine su yalıtımının bahçe drenajı ile birlikte yapılması tavsiye edilmektedir. Drenaj yapılmayan bina çevresinde, topraktan zemine doğru indikçe kar ve yağmur suyunun baskısı artacak bu nedenle de donatılarda korozyona neden olacaktır. Bahçe drenajıyla beraber su yalıtımı yapılmış temel betonlarında aşınma yaşanmaz. Böylece donatılarda korozyona uğramayacaktır.

Drenaj Yapımının Faydaları

 • Bahçe drenaj yapımının başta yapı donatılarının uzun süre deformasyona uygulamasını engellemesidir.
  Donatıların su ile korozyonunu önler
  Bodrum katlarında su baskınını önler
  Temel perde betonlarının aşınmasını engeller
  Binada oluşacak nem ve rutubeti önler
  Bahçedeki bitkilerin sudan zarar görmelerini önler

Bahçe Drenajı Yapımı Fiyatları

İster içten ister dıştan olsun bahçe drenaj uygulaması fiyatları bir çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Yapılan hattın uzunluğu, zemin çeşidi, kullanılan boru tipi, su pompası gücü gibi faktörler bahçe drenaj uygulaması fiyatları değiştirmektedir. Siz de bahçe drenajı için Syr İnşaat güvencesiyle bizlere ulaşıp size en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.