havuz su yalıtımı

Havuz Yalıtımı

Yüzme havuzlarını su geçirmez hale getirmek için, karşı basınca karşı sağlam bir bariyer oluşturulması gereklidir. Bundan dolayı dayanıklı bir tabaka oluşturdukları için epoksi çimento havuz yalıtımı sistemlerinin kullanılması önerilmektedir. Solvent içermeyen elastik su yalıtım reçineleri, yüzeyi klor ve atmosferik deformasyonlardan mükemmel bir şekilde korur.

Sudan kaynaklanan zararlardan binaları koruma yapıların sağlam kalması için çok önemlidir. Ayrıca  yüzme havuzlarının yüzeyleri  su geçirmez hale getirilmesi gereklidir. Böylece havuzlar uzun zaman su geçirmez ve mükemmel verimde kalabilirler.

Havuz Yalıtımı Neden Yapılır?

Havuzu oluşturan donatıların yaşlanması, zemin hareketi gibi farklı nedenlerle yüzme havuzlarında küçük çatlaklar oluşur. 3 mm’den küçük olan bu küçük çatlaklar yapısal bir sorun olmamakla birlikte sızdırmazlık sorununa neden olmaktadır. Sızdırmazlık sorunuyla birlikte oluşan nem, rutubet ve küflenmenin havuz yalıtımı ile giderilmesi gerekir.

Yapmamız gereken ilk şey, sızıntının borulardan kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmaktır. Sorunun bu olmadığını garanti etmek için, aksesuarlarla basınç testleri yapmamız gerekir. Sorun bunlar değilse, su sızıntısının havuzda olduğu kesindir. Bu durumda havuz yalıtımı yapılarak rutubet, nem ve sızıntıların giderilmesi gerekir.

Havuzlarda İzolasyon Nasıl Yapılır?

Yüzme havuzlarının su izolasyonunda dikkate alınması gereken önemli bir husus, ilgili yüzeylerin genellikle iki tür su ile temas etmesidir. Yeraltı suyu ve havuzun içindeki su. Yeraltı suyunun agresif basınca sahiptir. Bundan dolayı seviyesini ve varlığının sabit veya geçici olup olmadığını dikkatlice değerlendirmek gerekir. Havuzun içindeki su, yapının stabilitesini tehlikeye atan klor ve kimyasal maddeler içermektedir. Bu nedenlerden dolayı, havuzların duvarları dikkatli bir şekilde kristalize havuz yalıtımı ile izole edilmesi gerekir.

Yüzme havuzunu su yalıtımı yapıp su geçirmez hale getirmek için çimento ile uygulanan yalıtım malzemeleri bulunmaktadır. Havuzun ilk yapım aşamasında ya da daha sonra oluşan sorunlardan iç kısımdan da negatif izolasyon uygulaması yapılabilmektedir.

Yüzme Havuzu Su Yalıtımı

Yüzme havuzu su yalıtım çözümlerinin etkili ve uzun ömürlü olması için, uygulamadan önce rutubet ve su kaçaklarını dikkatlice incelemek çok önemlidir. Dikkatli bir izolasyon hazırlığı ile planlama yapmak önemlidir. İzolasyon malzemesinin yapışmasını tehlikeye atan ufak parçalar ve kabaran alanlar olmadığından emin olunmalıdır. Eğer bu tip yüzeyler varsa öncelikle bu yüzeylerin temizliğinin yapılması gerekir.

Yapmamız gereken ilk şey, sızıntının borulardan kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmaktır. Sorunun bu olmadığından emin olmak için, makinalar ile basınç testleri yapılması gereklidir. Su akışı, boru ve bağlantı ekipmanlarından kaynaklı değilse havuzun zemini ya da duvarlarından kaynaklı olduğu belli olur.

Havuz Yalıtımı Sızdırmazlık

Yüzme havuz yalıtımı, havuzun su sızdırmaz hale getirilmesidir. İster yeni bir havuzda ister onarılmakta olan bir havuzda yalıtım sıralaması vardır. Öncelikle havuzun su izolasyonunda beton yapı ile PVC aksesuarlar arasındaki sızdırmazlığı sağlamaktır. Yeni yapılan havuzlarda havuz çevresindeki drenaj ile havuzun duvarlarına mebran uygulaması gereklidir. Ancak eski havuzlarda ise havuzun dışından mebran uygulaması ya da polyurea uygulama mümkün değildir. Bu durumda 3 farklı yalıtım malzemesi uygulanabilmektedir. Ancak bunlardan en çok tercih edilen kristalize toz esaslı yalıtım malzemeleridir.

Poliüretan su yalıtım malzemeleri de, yapı sektöründeki uygulamalarının yanı sıra sanayi sektöründe de önemli bir rol oynamaktadır. Su geçirmezlik özelliği sayesinde yüzme havuzlarının yalıtımı için de ideal bir malzemedir.

Negatif Havuz Su Yalıtımı

Negatif havuz su yalıtımı, su basıncının tabakadan dışarıya doğru itmesidir. Dışarıdan izolasyon yapılmayan havuz yapılarında bu metot kullanılmaktadır.

İster kapalı ister açık havuzunuz olsun su sızıntıları, nem, rutubet ile sorunlarınız varsa siz de Syr İnşaat’ ın 15 yıllık tecrübesinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca uzman personelimizden ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz.