Jel Enjeksiyon

Jel Enjeksiyon

Su yalıtımı için birçok farklı yöntem yıllardır denenmektedir. Fakat günümüzde jel enjeksiyon yöntemi, en etkili ve kalıcı çözüm olarak öne çıkmaktadır. Su yalıtımı için tercih edilen bu yöntem ile ihtiyaç duyulan her yere bu uygulama kolaylıkla yapılabilmektedir.

Jel Enjeksiyon Nedir?

Jel, sağlamlaştırma için kullanılan bir malzemedir. Malzemenin sağlam olması ve su geçirmemesi, su yalıtımı için de kullanılmasını sağlamıştır. Yapıya zarar vermemesi ve kolay uygulanır bir malzeme olması da diğer avantajlarıdır.

Betonun görevini yerine getirmesini sağlayan iç kısmındaki malzemeler, su sızması sonucunda tahrip olarak zayıflayabilmektedir. Bu da görevlerini yerine getirememesine sebep olacağından çok ciddi sonuçlara zemin hazırlar.

Jel Enjeksiyon İle Su Yalıtımı

Jel enjeksiyon su yalıtım için en etkili yöntemlerden birisidir. Özel bir makine ile akışkan haldeki jel, sorunlu alana rahatlıkla ulaşır. Su ile reaksiyona giren jel, su geçirmeme özelliği ile uygulandığı alanda su yalıtımını etkili bir şekilde yapmış olur. Dayanıklı olması sayesinde de kesin ve uzun ömürlü bir çözümdür.

Bina içinde su yalıtımı yapmak için de kullanılabilen bu yöntem sayesinde su ve nem yalıtımı sağlanmaktadır. Bina içerisinde kalan kısımlardaki çatlaklara akışkan haldeki malzeme uygulanır. Bu işlem ile çatlak içinden tüm boşluklar kolayca dolar. Bu sayede suyun sızabileceği tüm alanlar dolmaktadır ve tıkanmaktadır. Ayrıca yapısal bozukluklar da bu işlem ile beraber ortadan kalkar.

Enjeksiyon Su Yalıtımı İşleminde İzlenen Adımlar

Su yalıtımı işlemi için öncelikle su sızıntısının olduğu bölgeler tespit edilmelidir. Bu bölgeler belirlendikten sonra suyun nereden geldiği tespit edilmelidir. Tüm bölgeler işaretlendikten sonra uygulama aşamasına geçilmektedir.

Enjeksiyon işlemi sırasında özel bir makine kullanılarak malzemenin akışkan olması sağlanır. Bu makine ile daha önce işaretlenen bölgelere enjeksiyon işlemi uygulanır ve çatlakların tamamen malzeme ile doldurulması sağlanır. Malzeme burada su ile reaksiyona girerek su geçirmeme özelliği sayesinde de hızlı bir şekilde yalıtım sağlamış olur.

Enjeksiyon işlemi uygulaması sonrasında uzman kişiler son kontrollerini gerçekleştirir. Sonrasında ise kesin çözüm olacak şekilde işlem biter. Bu yöntem ile çatlakların için tamamen jel ile dolmuştur ve tekrar bir su sızıntısı gibi bir durum söz konusu olmaz. Ayrıca bu malzemenin çok dayanıklı olması sayesinde duvar da daha sağlam bir hal alır.

jel enjeksiyon

Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Enjeksiyon işlemi, diğer su yalıtım yöntemlerine oranla günümüzde en çok tercih edilen yöntemdir. Bu kadar çok tercih edilmesinin altında elbette ki birçok özellik ve avantaj bulunmaktadır.

Jel enjeksiyon su yalıtım işlemi için kesin çözüm üreten bir yöntemdir. İşlem sonrası bölgede herhangi bir su sızıntısı oluşmaz. Oluşma ihtimali olan kısımları da güçlendirerek ileriye yönelik de çözüm sunar.

Jel enjeksiyon işleminin bir diğer özelliği ve avantajı ise hızlı bir şekilde uygulamak ve sonuç almaktır. Su sızıntısının olduğu bölgeye uygulanması sırasında işlem için özel tasarlanan makineler kullanılmaktadır. Uzman ekip tarafından gerçekleştirilen işlemler ile bölge hızlı bir şekilde doldurulur. Malzemenin su ile tepkime vermesi ile de sonuç çok hızlı bir şekilde alınmaktadır.

Enjeksiyon işlemi sadece su sızıntısını engelleyerek su yalıtımı sağlamaz. Tüm boşlukların dolması beton içindeki malzemelerin zayıflamasını da engeller.

Su yalıtımı için seçilen yöntemlerin maliyeti düşünüldüğünde de bu yöntem oldukça bütçe dostu olacaktır. İşlemin kesin çözüm olması sayesinde herhangi bir başarısızlık söz konusu değildir. Bu sebeple tekrar tekrar aynı işlem için bir maliyet oluşmayacaktır. Ayrıca uzun ömürlü olması sayesinde de çok uzun yıllar herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmayacaktı. Bu da ciddi anlamda hem konfor hem de maddi rahatlık demektir.

Jel Enjeksiyon Su Yalıtım Maliyeti

Jel enjeksiyon ile su yalıtım işlemi daha önce de söylediğimiz gibi kesin ve uzun ömürlü bir çözümdür. Bu sebeple diğer yöntemlerle kıyaslandığında tekrar bir maliyet söz konusu değildir. Bu da maliyetinin değerlendirilmesi noktasında kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Su yalıtım işlemi için en çok tercih edilen bu yöntemin maliyeti, bazı durumlara bağlıdır. Bölgenin ne derece sorunlu olduğuna ve malzemenin miktarına göre değişiklik gösteren bir durumdur. Bu sebeple geniş bir fiyatlandırma aralığı bulunmaktadır. Uzman kişiler tarafından uygulanan bu yöntem için işçilik de aynı ölçüde diğer yöntemlere göre değişiklik göstermektedir.