Küf ve Rutubet Önleme

Küf ve Rutubet Önleyici Yalıtım Sistemi

Yaşanan alanların sağlıklı koşullar sağlayabilmesi için küf ve rutubet önleyici yalıtım sistemi yapılması gereklidir. Küf, evlerde nemin artması ile birlikte kendini gösterebilecek bir mantar türüdür. Sporlarla üremektedir ve bu sporlar iç ortamdaki havada yayıldığından sürekli olarak solunmaktadır. Bu durum ise zamanla bazı sağlık sorunlarının oluşması anlamına gelmektedir.

Küf Neden Oluşur?

Küf, nemli yüzeyleri seven ve buralarda sıklıkla görülen bir mantar türüdür. Bu sebeple yüzeylerin nemli kalması, su sızıntıları ve yalıtım eksikliği gibi sebepler küf oluşuma davetiye çıkaran durumlardır.

Küf, özellikle banyo ve mutfakta çoğunlukla görünmektedir. Ayrıca rutubet ile beraber kendini daha hızlı göstermektedir. Çünkü rutubet demek nem demektir ve küf mantarları için en ideal koşullardandır. Hızlıca çoğalmalarından dolayı da çok hızlı bir şekilde alana yayılabilmektedir. Siyah lekeler şeklinde kendini belli eder ve görüntü olarak da ciddi anlamda rahatsız edicidir.

Küf ve Rutubet Oluşmasını Önleme

Küf ve rutubet daha öncede belirttiğimiz gibi nemli ortamdan kaynaklı bir durumdur. Bu sebeple öncelikle nem oluşumuna sebep olan durumların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu durum için uzman bir destek alınarak küf ve rutubete sebep olan sorun saptanabilir.

Küf ve rutubet oluşması, su sızıntısından kaynaklı ise öncelikle bu sorun giderilmelidir. Sızıntının olduğu yer belirlenerek epoksi enjeksiyon gibi yöntemlerle durumun önüne geçmek gerekir!

Nemli olan yerler için havalandırma seçenekleri de etkilidir. Örneğin; mutfak ve banyo gibi alanlar için aspiratör veya kurutucu gibi cihazlar alınarak ortamın hava almasına yardımcı olmak gerekir. Ayrıca evin günde 2-3 kez havalandırılması da küf oluşumunu engelleyecek bir seçenektir.

Küf ve rutubet oluşumu yalıtım eksikliğinden kaynaklı ise bu eksiklik ortadan kaldırılmalıdır. Aksi durumda kalıcı bir çözüme ulaşılması mümkün olmayacaktır.

Küf ve Rutubet Önleyici Yalıtım

Küf ve Rutubet Önleyici Yalıtım Nasıl Yapılır?

Küf ve rutubet önleyici yalıtım sistemi için birçok alternatif görmek mümkündür. Çoğu soruna herhangi bir çözüm üretemezken bazıları ise geçici bir çözüm olmaktadır ve kısa süre içinde tekrar aynı sorun yaşanmaktadır.

Sprey poliüretan köpük, nem ve rutubet oluşmasını engelleyici en etkili yöntemdir. Nem ve rutubeti engelleyerek küf oluşumunu engelleyen sprey poliüretan köpük, kolay şekilde uygulanması ve hızlı sonuç vermesi sebebiyle de ön plana çıkmaktadır.

Sprey poliüretan köpük, sorunun olduğu alandaki bölgelere uygulanarak yalıtımı sağlar. Özel makinesi ile uygulanan bu sprey, sıcak bir şekilde uygulanır fakat hızlıca kurur ve şişer. Bu sayede su değmesi gibi durumlar ile herhangi bir bozulma göstermediği için su yalıtımını sağlayan bir üründür. Fakat asıl amacı ısı yalıtımı sağlamaktadır. Köpüğün uygulanması sonucunda ısı ve su yalıtımı büyük oranda bitmiş demektir. Bu sayede ortamda nem sorunu kalkar, bu da beraberinde küf sorununa çözüm olur.

Sprey poliüretan sprey, ideal olarak 1,5 cm kalınlığında olmalıdır. Bu kalınlık ürünün en verimli olduğu kalınlıktır. Daha kalın bir yalıtım sağlanması için ürün kat kat uygulanabilir. Fakat tek seferde kalın uygulamak ürünün verimini düşürmektedir.

Sprey Poliüretan Köpük İle Yalıtım Özellikleri

Sprey poliüretan köpük, küf ve rutubet önlemeyi sağlayacak bir yalıtım malzemesidir. B2 yanmazlık özelliğine sahip bu ürün, yangınlarda da damlama yapmaması sebebiyle de tercih sebebidir. Asıl amacı ısı yalıtımı olan ürün, su ve ses yalıtımını sağlar.

Anti-bakteriyel olması sayesinde haşere barındırmaz. Bu sayede başka sorunların oluşmasını da engeller. Yalıtım yöntemlerindeki en can sıkıcı ve sağlıksız durumlardan birisi olan bina ve duvarın hava almaması, bu üründe söz konusu değildir. Bu sebeple oldukça sağlıklıdır.

Sprey poliüretan köpük, birçok farklı yüzey için uygundur ve %100 yapışır. Demir, ahşap, beton gibi tüm alanlar için uygundur. Ayrıca hava koşullarından etkilenmemesi, ciddi anlamda uzun ömürlü olmasını sağlar ve sık sık tekrar uygulanmasına ihtiyaç olmaz.

Uygulama işlemi kolaydır ve hızlı bir şekilde sonuç verir. Uzman ekipler tarafından uygulanması tavsiye edilen ürün, küf ve rutubet için kesin ve kalıcı bir çözümdür.

Küf ve Rutubet Önleyici Yalıtımın Maliyeti

Küfün ve rutubetin önlenmesi için öncelikle sorunun kaynağı belirlenmelidir. Küf ve rutubet oluşumu sadece havalandırma kaynaklı ise uygun bir cihaz alınıp düzenli havalandırma yapılırsa sorun ortadan kalkar. Fakat yalıtım eksikliği varsa geniş bir maliyet aralığı olacaktır. Buradaki en önemli nokta, çözümün kesin ve kalıcı olmasıdır! Aksi durumda sorunun çözümü için bütçe her geçen gün artacaktır.