Nem Ve Rutubet Yalıtımı

Nem Ve Rutubet Yalıtımı

Nem ve rutubet yalıtımı, birçok binada bulunmamaktadır ve bu sorunlar ortaya çıkmaktadır. Duvarların kabarması gibi görsel bir bozukluğa sebep olan nem ve rutubet, aynı zamanda o ortamdaki kişilerin sağlığını da olumsuz etkiler. Halk arasında bilinen bir sorun olması sebebiyle de çok farklı yöntemler ile bu sorunlar çözmeye çalışılmaktadır fakat hiç biri kesin ve kalıcı bir çözüm olmamaktadır.

Nem ve Rutubet Neden Oluşur?

Nem ve rutubet, iç ortam ile dış ortam arasındaki sıcaklık farklılığından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Dış cephe boyasının işlevselliğini yitirmesi veya yalıtım olmaması gibi durumlarda, dışarıdaki soğuk hava ile içerideki sıcak hava duvar içinde bir araya gelerek nem oluşmasına sebep olur ve bu da rutubetlenme yapar. Buna benzer farklı durumlarda da rutubet olma ihtimali vardır.

En Çok Hangi Ortamlarda Olur?

Nem ve rutubetin nasıl oluştuğu kısmı bize kısmen nerelerde daha yoğun bir şekilde görülebileceğini göstermektedir. Yoğunlukla kış mevsiminde duvarlar, pencereler ve tavanlarda bu durum gözlemlenmektedir. Buna ek olarak sıcaklığın diğer ortamlara göre daha fazla olma olasılığı bulunan mutfak ve banyoda da oluşma ihtimali yüksektir.

Nem ve Rutubet Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Yalıtım sorunu birçok soruna yol açabildiği gibi nem ve rutubet gibi durumları da beraber getiren ciddi bir eksikliktir. Bu sebeple doğru bir ısı ve su yalıtımı yapılması nem ve rutubet için en etkili çözümlerdendir.

Nem ve rutubet için farklı mecralarda boya tarzındaki ürünlerin reklamları yapılmaktadır. Fakat hiç birisi kesin ve kalıcı bir çözüm değildir. Bu ürünler, kısmen etkili olsa da uzun vadede etkisini yitirir ve tekrar aynı sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Bu sebeple bu ürünlere, itibar gösterilmemeli ve kesinlikle profesyonel bir destek alınarak en doğru yöntem uygulanmalıdır.

Sprey poliüretan köpük, bu sorun için en etkili ve kesin çözümler arasındadır. Strafor köpüğe oranla daha etkili olan sprey poliüretan köpük, bina yapım aşamasında şap altına uygulandığında nem ve rutubet yalıtımı sorununa kökten çözüm olacaktır.

Sprey poliüretan köpük, püskürterek uygulanır ve çok kısa bir süre içinde kurur ve şişer. Uygulandığı alandaki ısıyı dışarıya çıkarmazken, dışarıdaki havanında içeri girmesini engeller. Bu sayede tam bir ısı yalıtımı sağlamış olur. Özel makinesi ile uygulanan köpük, rutubet ve nem için en etkili kalıcı çözümdür. Ayrıca uygulama sonrası hemen etkisini göstererek rutubeti engeller.

Bu uygulama aynı zamanda bodrum katlar için de yapılarak ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bodrum katın tavanına yapılan bu uygulama sonrası, üst kata soğuk havanın çıkması tamamen engellenir. Bu sayede üst katta oturan kişilerin bodrum kattan gelen soğuk havadan etkilenmemesi sağlanır.

Nem Ve Rutubet Yalıtımı

Sprey Poliüretan Köpük Özellikleri

Sprey poliüretan köpük; ısı yalıtımı için kullanılan bir üründür fakat su ve ses yalıtımına destek sağlar. Uygulama işlemi özel makineleri ile yapılmaktadır ve işlem sırasında hemen şişer ve hızlıca kurur. Rutubet ve nem için en etkili ısı yalıtım uygulaması olmasına ek olarak kalıcı ve kesin bir çözümdür. Buna ek olarak;

  • Anti-bakteriyel bir üründür ve bu sayede böcek, haşere gibi canlıların barınması söz konusu değildir.
  • B2 yanmazlık sınıfındadır ve bu özellik yalıtım malzemeleri için en kritik özelliktir. Yangın gibi durumlarda damlama yapmaması sayesinde yangının kontrol altına alınmasını engellemez.
  • Su ile herhangi bir reaksiyon göstermez, çürümez, bozulmaz ve koku yapmaz. Su yalıtımını da sağlar.
  • Ses yalıtımına destek olur.
  • Demir, ahşap gibi birçok yüzeye tamamen yapışır.
  • Çok zor hava koşullarına bile dayanması mümkündür. Ayrıca bina ve duvarların nefes almasına da olanak sağlar.
  • Çok dayanıklı ve uzun ömürlü bir üründür. Bu sebeple işlem belli bir zaman sonra tekrar uygulama istemez.
  • Uygulama işlemi pratik ve hızlıdır. Fakat kesinlikle profesyonel bir ekip tarafından uygulanmalıdır.

Nem Ve Rutubet Yalıtımı Maliyeti

Nem ve rutubet yalıtımında belirtildiği gibi farklı uygulama yöntemleri mevcuttur. Fakat tüm bu yöntemlerden en etkili ve kalıcı olanı sprey poliüretan köpüktür. Bu ürünün, uygulama alanının ve sorunun büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Örneğin; üst kata soğuk hava gitmesini önlemek için bodrum katın tavanına bir uygulama yapılması gereksin. Bu uygulama için ortalama olarak 3 cm kalınlığında uygulama gerekmektedir. Duvarlara yapılan uygulamalar ise en ideali 1,5 cm olacak şekilde 3 kattır. Bu sebeple maliyet için net bir şey söz konusu değildir. Fakat uzun vadeli ve kalıcı olması sebebiyle bütçe dostudur.