bahçe drenaj uygulaması

Otopark Su İzolasyonu

Katlı otoparklar, modern şehir hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle konfor ve sağlamlığı üst düzeye çıkarması gerekir. Konforun üst düzeye çıkarması için de otopark su izolasyonu yapılması gereklidir. Araç park alanlarında, zeminlerden su girmesini önlenmesi gerekir. Nem ve çatlakları, beton dökülmelerini, kaygan zeminlere ve araba boyasına damlayan zararlı alkali maddeleri engellemek gereklidir. Yüksek miktarda yük kaldırma kapasitesine sahip otopark donatılarını otopark su izolasyonu ile korozyon ve küflenmeye karşı korunması önemlidir.

Otoparklarda güvenilir zemin sağlanabilmesinin su izolasyonu ile önem kazandığı kabul edilmiştir. Ayrıca 2018 de çıkan yönetmeliğe göre yasal zorunluluk haline getirilmiştir.

Otopark Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Uzman ekibimiz otopark su izolasyonu için otoparkınızın su yalıtımında doğru yalıtım malzemesi seçmenize yardımcı olur. Bu, yeni otoparklar ile mevcut otoparkların yenilenmesi ve modernizasyonu için de geçerlidir. Mevcut otopark alanlarının izolasyonunda zaman çok önemli bir kriterdir. Bir çok aracın izolasyon sürecinde park sorunu yaşayacağı süre için önemlidir. Otopark su izolasyonu uygulamasının bu nedenle çok hızlı bir şekilde bitirilmesi gereklidir. Bu nedenle izolasyon için poliüretan yalıtım, kristalize negatif su yalıtımı ve jel enjeksiyon tercih edilmelidir.

Eski Otoparklarda Su İzolasyonu

Eski otopark yapılarında, yapısal herhangi bir hasar veya kusurun olup olmadığı belirlenmelidir. Ayrıca donatılarda korozyon oluşumunu doğru bir şekilde belirlemek için profesyonel bir durum araştırması yapılmalıdır. Herhangi bir yapısal hasar veya kusur, otopark su izolasyonu yapılmadan önce giderilmelidir. Hasar giderilmeden otoparklarda yapılan su izolasyonu kısa vadede sorunu çözse de, uzun süreli koruma sağlamayacaktır.

Otoparklarda su izolasyonu yapılırken iç drenaj kanallarının, yüzeylerden düşük seviyede kalacak şekilde planlaması gerekmektedir. Aynı zamanda yalıtım yüzeylerindeki eğim drenaj kanallarına yönlendirecek şekilde olmalı, suyun yüzeyde kalması engellenmelidir.

Tüm bu onarım yöntemleri, yapının potansiyel sağlamlığı üzerinde öneme sahiptir. Ayrıca otopark su yalıtımının yapının amaçlanan uzun kullanım ömrünün  sağlanmasında önemli bir etkiye sahip olmasıdır. Bilinmelidir ki araçların hareketi ve lastiklerin otopark zemini üzerinden yıpratıcı yüksek etkisi vardır.

Bu onarımlar doğru uzman ekip tarafındandoğru bir şekilde planlanmazsa, otopark yalıtım sistemi fayda sağlamayacaktır.

Açık Otoparklarda Su İzolasyonu

Açık alanlarda kalan otopark zeminlerinin en yüksek dış hava koşullarına maruz kalacağı ve bu nedenle yüksek sıcaklık ve UV ışık radyasyonuna maruz kalacağı açıktır. Bu nedenle, bu etkinin yapı, açık otopark alanlarında su yalıtım sistemi üzerindeki beklenen etkileri tam olarak değerlendirilmelidir.

Yeraltı Otopark Su İzolasyonu

Yeraltı otopark zeminleri ve toprak altında kalan zeminler, alttan su veya su buharı penetrasyonuna maruz kalır. Otopark zeminin altında yetersiz veya hasarlı su yalıtım membranları ve drenaj sistemleri varsa yapı ve donatılar için büyük risktir. Yeraltı otopark su izolasyonu konusunda uzman ve mühendislik bilgisine sahip firmalar tarafından yapılmalıdır. Yeraltı otoparklarının izolasyonunda en çok kullanılan yalıtım malzemeleri kristalize su yalıtım malzemeleridir.

Otopark su yalıtım projenizde yardıma ihtiyacınız varsa Syr İnşaat olarak uzmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.