temel su yalıtımı

Temel Su Yalıtımı

Yapıların bodrum katları su geçirmez olmalı ve yapım aşamasında temel su yalıtımı yapılmalıdır. Temel su izolasyonu yapılmamış binaların uzun vadede taşıyıcı sistemlerinde yani donatılarında zararların oluşması kaçınılmazdır. Aynı zamanda bodrumuna su sızan bir yapı katı da bir sağlık tehlikesidir.  Bu ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Syr İnşaat  olarak, tam hizmet veren su yalıtımı yüklenicisiyiz. Temel su izolasyonu hizmetlerimizi uzun yıllardır uzman kadromuzla sizlere sunmaktayız. Ege bölgesinde İzmir, Manisa, Muğla, Aydın, Balıkesir İlleri ve ilçelerine su yalıtımı hizmet veriyoruz. Dünyadaki teknolojik gelişim ve değişimleri takip eden ekibimiz sizlere ekonomik temel su izolasyon hizmeti sunuyor.

Temel Su Yalıtımı Uygulaması

Temel ve bodrum katlarındaki su sızıntıları, temel su yalıtımı yapılmayan eski binalarda çok daha fazla oluşmaktadır. Eski yapıların su sızıntıları ve rutubete karşı daha savunmasızdır. Yeni binalarda da drenaj ve temel su izolasyonu yapılmamış binalar çok fazladır. Sahip olduğunuz bina yeni olsa bile, temel su yalıtımının olup olmadığını araştırmalı, eğer yapılmamışsa özellikle temel su izolasyonunu sızıntılara karşı ekstra bir koruma katmanı olarak yaptırmanız gerekir.

Temelde Rutubet Nasıl Anlaşılır?

Bodrum su yalıtımının anlaşılması kolaydır. Bodrum katları bulunan binalarda, duvarlarda oluşan rutubet, nem, küf ve ya rutubetli bir hava yapınızın korozyona uğramaya başladığının habercisi olabilmektedir. Zaman içerisinde temel su yalıtımı yapılmayan binaların taşıyıcılarında korozyon ve çürüme meydana gelir. Bu da herhangi bir deprem sırasında binanızın yıkılması demektir.

Temel Su İzolasyonu Neden Yapılmalıdır

Temel kazısından sonra, temelin içindeki ve çevresindeki toprak ve bodrum nispeten gevşektir. Binayı çevreleyen toprak ise oturmuş ve sağlam bir zemindir.  Bodrumunuzun altındaki ve etrafındaki toprak gevşektir. Bundan dolayı kuru ve sağlam zeminden gelen suyun mevcut alanlardan sızmasına izin verir. Sonunda bodrum ve binanızın altında ve çevresinde su birikmiş bir toprak oluşacaktır. Toprağın içinde su veya nem birikmesi sızıntılara neden olur. Bodrumunuza su sızmasa bile, biriken nem önemli hasara yol açacaktır. Temel duvarları ve bodrum katı duvarları korozyona uğradığında duvar içerisinde su yukarıya doğru ilerleyerek daha üst katları tehdit etmeye başlayacaktır. Bu nedenlerden dolayı mutlaka bina yapım aşamasında temel su yalıtımı yapılmalıdır. Yapılmadığı durumlarda ise sonradan negatif su yalıtımı uygulaması ile binanın donatıları korunmalıdır.

Temele İzolasyon Yapılmamasının Sonuçları

Mülkünüzün yapısını çevreleyen su ve nem birikmesi tuğladan betona, blok yapılardan keresteye kadar her şeye zarar verecektir. İçerden ya da dışarıdan yapılan temel su yalıtımı ile binanız korozyona uğramaktan korunacaktır.

temel su yalıtımı

Temel Su Yalıtımında Bahçe Drenajının Önemi

Bazı temellerde içerden su yalıtımı yapmak tek seçenektir.  Aynı zamanda yapılabiliyorsa bahçe drenajı yapılarak, temele yakın kısımlarda suyun birikmesi önlenmelidir. Drenaj sayesinde temel duvarında birikecek su borular aracıyla rögara sevk edilecektir.

Aynı zamanda drenaj kanalı kenarlarında ve dıştan yapılan temel su yalıtımında bitüm esaslı yalıtım malzemeleri ile akrilik su izolasyon malzemeleri de tercihe göre seçilebilir.

İçten Yapılan Temel Su Yalıtımı

Temel su yalıtımı, yaşam alanınızı ve  bodrum katınızı kuru tutar. İçeriden yapılan negatif temel su izolasyonu tamamen çözüm olup, binanızı rutubet, nem ve korozyondan koruyacaktır.

İçerden yapılan su yalıtımına negatif izolasyon uygulaması adı verilmektedir. Bir başka değişle tersine yapılan yalıtımdır. Negatif izolasyonda duvarın ve zeminin durumu yalıtımda kullanılan malzemenin seçiminde önem arz etmektedir. Tamamen su gelen bir perde betonu, tuğla v.b. oluşan duvarda çatlakların oluştuğu aşikardır. Bu durumda betonda poliüretan enjeksiyon, tuğla, bims, gaz beton v.b duvarlarda ise jel enjeksiyon uygulaması yapılmalıdır.

Nem ve rutubet olan duvar ya da zeminlerde tam olarak rutubet ile küflenmeye neden olan bölge bilinmediği için kristalize negatif su yalıtım malzemelerinin kullanılması gereklidir. Kristalize yalıtım malzemesi, kullanım öncesi duvar ya da zeminin fırça ya da kumlama aracılığı ile tamamen temizlenmesi, yalıtım uygulaması sırasında duvarında nemli olması önemlidir.

Temel Su Yalıtımı Fiyatları

Su yalıtım fiyatları, alanın büyüklüğü, uygulama güçlüğü ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Siz de temel su yalıtımında uygun fiyat ve garantili işçilik için Syr İnşaat’ın uzman kadrosundan ücretsiz keşif desteği isteğin.