Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı için tercih edilen en etkili ve kalıcı çözümlerdendir. Su sızıntısı olan betonların çatlaklarından içeri uygulanan bu yöntem ile sızıntıya sebep olan tüm kanallar tıkanır ve etkili bir yalıtım sağlanmış olur.

Poliüretan Enjeksiyon Nedir?

Poliüretan enjeksiyon, su yalıtımı başta olmak üzere toprak altı stabilizasyon ve sağlamlaştırma için kullanılmaktadır. Su yalıtımı için özellikle su sızıntılarının olduğu alanlara uygulanan bu yöntem, %100 çözüme ulaştırır.

Enjeksiyon işlemi, su sızıntısı olan ve olma ihtimali bulunan tüm yerler için uygundur. Asansör kuyusu, sığınak, otopark, bina içi, hatta daha büyük projeler olan baraj, tünel, gölet ve daha niceleri…

Poliüretan Enjeksiyon İle Su Yalıtımı

Poliüretan enjeksiyonu işlemi, özel makinesi ile uygulanan bir su yalıtımı sağlayan uygulamadır. Uygulama öncesi sorunlu yerlerde keşifler yapmak gerekir. Bu sayede sorunlu yerler belirlenmektedir. Daha sonra çatlaklardan uygulama işlemi yapılarak beton içindeki su sızıntısına sebep olan tüm kanallar doldurulur ve tıkanır. Bu sayede su sızıntısı sorunu ortadan kalkar.

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı ile beraber nem yalıtımı da sağlar. Beton içinde nem oluşumu da bu yöntem ile engellenir ve rutubet, küf gibi durumların oluşmaması sağlanır. Ayrıca beton içine suyun vereceği zararlar da önlendiği için sağlamlaştırma noktasında da katkı sağlar.

Uygulama Adımları

Su yalıtımı işlemi için öncelikli olarak alanın incelenmesi ve keşfi yapılmaktadır. Bu sayede su sızıntılarının olduğu yerlerin tespiti yapılır ve işaretlenir. Ayrıca riskli yerler de bu sayede ortaya çıkar.

Poliüretan enjeksiyon uygulaması için özel bir makine kullanılmaktadır. Bu makine malzemenin ısıtılmasını sağlar ve akışkan bir hal alarak iç kısımlara ulaştırılmasına katkı sağlar. Basınçlı bir şekilde uygulama imkânı veren bu makine ile malzeme, duvar içindeki tüm ilgili noktalara rahatlıkla ulaşır. Daha sonrası hızlı bir şekilde kurur ve şişerek gittiği bölgenin tamamen tıkanmasını sağlar. Su sızıntısına sebep olan tüm kanalların tıkanması ile beraber su yalıtımı işlemi başarılı şekilde biter.

Uygulama sonrası uzman ekipler tarafından tekrar bir keşif ve test yapılması gerekir. Su yalıtımı, %100 bir şekilde sağlayan bu uygulama ile sorunlar ve riskler ortadan kalkmış olur.

Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan Enjeksiyon Su Yalıtımı Özellikleri

Poliüretan enjeksiyon ile su yalıtımı, alternatif yöntemlere oranla en verimli ve kalıcı olan yöntemdir. Dayanıklı olması sayesinde de uzun yıllar boyunca herhangi bir sorun yaşatmadan aynı performansla yalıtım işlevini görür.

Bu yöntem ile yapılan su yalıtımı işlemi sonucunda uygulanan bölgenin güçlenmesi de mümkündür. Ayrıca su sızıntısı tamamen engellendiği için beton içindeki malzemelerin aşınmasını ve zayıflamasını da engeller.

Poliüretan ile su yalıtım işlemi sadece yeni binalara uygulanabilen bir yöntem değildir. Mevcutta herhangi bir su sızıntısı varsa da bu yöntem uygundur. Su sızıntısının olduğu bölgeye uygulanarak hızlıca o kanalları kapatması ile çözüme ulaşır. Bu sayede betonun veya yapının zarar görmesi hızlı bir şekilde ortadan kalkmış olur.

Poliüretan enjeksiyon yönteminde kullanılan malzeme, insan sağlığı ve güvenliği için de uygundur. Yanıcı değildir ve bu da yangın gibi durumlar için kritik bir özelliktir. Ayrıca betonun hava alınmasını sağlayarak sağlıksız bir koşul oluşmasını engeller.

Kalıcı ve dayanıklı bir çözüm olması, bu yöntemin tekrar tekrar uygulanmasını gerektirmemektedir. Bu sayede hem yaşam konforu düşmezken hem de maddi anlamda bir kazanç söz konusu olmaktadır.

Poliüretan Enjeksiyon Su Yalıtımı Maliyeti

Su yalıtımı için poliüretan enjeksiyon yönteminin tercih edilmesi maddi olarak da ileriye dönük oldukça uygundur. Kesin bir çözüm olması sayesinde tekrar aynı soruna bütçe ayırmak gerekmez. Uzun yıllar boyunca dayanması ve aktif olması maliyetin oldukça düşmesi demektir.

Uygulama ücreti ise sorun yaşanan alanın büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Bu sebeple maliyet için bir keşif yapılması ve ona göre bir fiyatlandırma çıkarılması gerekmektedir. Uygulama, amatör kişiler tarafından da yapılabilmektedir. Fakat uzman kişilerin doğru keşif yapması ve ürünleri daha verimli kullanması söz konusu olduğundan profesyonel bir ekipten destek almak daha mantıklı olacaktır.